• Kategorie
  • Szukaj
  • Anemia i niedokrwistość z niedoboru żelaza i witaminy B12

W sklepie Argani Natura i Zdrowie znajdziesz szeroki wybór najlepszych naturalnych produktów ziołowych, witamin i minerałów, które pomogą Ci uporać się z  anemią. Proponowane przez nas preparaty skutecznie podnoszą poziom hemoglobiny we krwi, likwidując niepożądane objawy wskazujące na niedokrwistość z niedoboru żelaza i witaminy B12.

Najczęstsze objawy anemii

Objawami anemii jest całe spektrum symptomów związanych z niedostatecznego natlenienia tkanek i narządów w wyniku zmniejszeniem stężenia hemoglobiny lub liczby czerwonych krwinek we krwi. Objawy anemii mogą być różne w zależności od jej rodzaju i nasilenia, ale najczęstszymi symptomami niedokrwistości są:

  1. osłabienie i łatwe męczenie
  2. pogorszenie koncentracji i uwagi
  3. bladość skóry i błon śluzowych
  4. bóle i zawroty  głowy, omdlenia
  5. tachykardia, kołatanie serca, duszność

Kto choruje na anemię?

Anemia jest dosyć częstą przypadłością kobiet w wieku rozrodczym. W takim przypadku najczęstszą odmianą jest niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Anemia jest także powszechna u osób starszych. W tym wypadku częstą przyczyną jest niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, spowodowany ubogą dietą, słabym trawieniem, albo kłopotami z przyswajaniem tych substancji przez organizm. Jako remedium, często wykorzystuje się suplementację produktami zawierającymi żelazo, kwas foliowy i witaminę B12 oraz krwiotwórcze właściwości buraków i pokrzywy.

Pogorszenie parametrów krwi może nastąpić także w wyniku utraty apetytu, do czego często prowadzi nadmierny, długotrwały stres, choroby żołądka lub niewłaściwie dobrane leki. Warto wtedy zająć się pierwotnymi przyczynami  anemii. Często pomoże uzupełnienie niedoboru podstawowych witamin i minerałów lub zwiększenie łaknienia.

Nieleczona anemia może prowadzić do schorzeń lub problemów ze zdrowiem, np. z układem krążenia, koncentracją i pamięcią, jak również większej podatności na infekcje.

Naturalne środki i preparaty na anemię

W ofercie naszego sklepu znajdziesz tabletki na anemię, suplementy, witaminy i inne naturalne środki. Dzięki nim łatwo uzupełnisz niedobory żelaza i witamin w organizmie oraz poprawisz stan swojego zdrowia.

Jak uzupełnić żelazo? Najszybciej poradzisz sobie z tym problemem, przyjmując suplementy, z których najlepiej przyswajalne jest żelazo w płynie, ale równie dobre jest w tabletkach oraz organiczne. W naszej ofercie znajdziesz różne produkty z żelazem bez recepty, które łatwo przyswajają się przez organizm i likwidują objawy wskazujące na niedokrwistość z niedoboru żelaza

Czy żelazo w tabletkach jest szkodliwe? Jeśli masz niedobór żelaza w organizmie, to nie musisz się obawiać. Tabletki na anemię z żelazem pomogą Ci szybko podnieść poziom tego pierwiastka we krwi.

Witamina C: ta witamina jest niezbędna w procesie przyswajania żelaza przez organizm, dlatego warto, oprócz odpowiednio zbilansowanej diety, zadbać o odpowiednią jej suplementację. W naszym sklepie znajdziesz witaminę C w różnej postaci, również z najlepiej przyswajalną formą kwasu askorbinowego w formie liposomalnej.

Niedobór kwasu foliowy jest tak samo groźny, jak niedobór żelaza i może prowadzić do wystąpienia anemii. Warto wtedy zwiększyć ilość zielonych warzyw w diecie i rozważyć przyjmowanie preparatów z tą substancją. Który preparat z kwasem foliowym wybrać? Najlepiej przyswajalny jest kwas foliowy metylowany, a dla wygody warto wybrać kwas foliowy w tabletkach. W naszej ofercie znajdziesz suplementy z kwasem foliowym, które pomogą Ci poprawić parametry krwi.

B12 to witamina odgrywająca kluczową rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek. Jej niedobór w organizmie, który prowadzi do niedokrwistości z niedoboru witaminy B12, może wystąpić np. przy coraz bardziej popularnej diecie wegańskiej lub w wyniku zaburzeń jej wchłaniania, np. w podeszłym wieku lub spowodowanego chorobami. W takiej sytuacji nie obędzie się bez suplementacji witaminy B12. W naszym sklepie znajdziesz suplementy z witaminą B12, które pomogą Ci w leczeniu anemii.

Pokrzywa zwyczajna ma wielorakie właściwości lecznicze — swoim działaniem przyczynia się również do poprawy krążenia krwi i zwiększenia ilości czerwonych krwinek. Jest to dobry środek na anemię bez recepty. Pokrzywa zwyczajna jest szczególnie polecana w przypadku anemii u dzieci, ze względu na brak niepożądanych działań ubocznych. Polecamy szczególnie niepasteryzowany sok firmy Dermesa, jak również EkaMedica Jest to roślina, która zawiera dużo żelaza, magnezu, wapnia i witaminy C.

Sok z buraka czerwonego jest bogaty w żelazo, a ponadto zawiera potas, magnez, fosfor, wapń, miedź. Wspomaga leczenie anemii, przyczyniając się do wytwarzania czerwonych krwinek. Jest to dobry suplement diety na anemię. Sok z czerwonych buraków jest szczególnie korzystny w przypadku anemii u dzieci, ze względu na generalnie jego dobre tolerowanie przez młodych pacjentów.  Polecamy ekologiczny sok z buraka firmy Rabenhorst. Dla dorosłych doskonałym wyborem będą tabletki z buraka Herbapol.

Tauryna jest aminokwasem, który zwiększa przyswajalność żelaza przez organizm, co jest szczególnie korzystne w przypadku anemii wywołanej zbyt małą ilością żelaza w organizmie. Jest to kolejny, dobry środek na anemię, szczególnie u mężczyzn. Najbardziej popularne produkty to tauryna w proszku i w tabletkach.

Dong quai (dzięgiel chiński) to roślina, która zawiera dużo żelaza i witaminy B12, oprócz tego jego działanie przyczynia się do zwiększenia ilości czerwonych krwinek. Przyczynia się w ten sposób do poprawy zdrowia osób cierpiących na niedokrwistość. Ze względu na swoje szerokie spektrum działania, Dong quai jest szczególnie polecany w przypadku anemii u kobiet.

Dobry lek na anemię bez recepty

Czy istnieje dobry lek na anemię bez recepty? Oczywiście, że tak. Tradycyjna medycyna od dawna korzysta z ziół w leczeniu różnych dolegliwości, w tym anemii. Korzeń żeń-szenia to jedno z ziół, które zdobyło uznanie ze względu na swoje właściwości tonizujące i zdolność zwiększania produkcji czerwonych krwinek (1). To bardzo dobry lek na anemię bez recepty. Podobnie, pokrzywa, bogata w żelazo, może być używana w formie herbaty czy ekstraktu, wspomagając walkę z niedokrwistością (2). To samo dotyczy wielu warzyw liściastych, takich jak szpinak czy jarmuż, bogatych w żelazo nonhemowe, które jest łatwo przyswajalne przez organizm. Badania sugerują, że spożywanie tych warzyw może pomóc w zwiększeniu poziomu hemoglobiny we krwi (3). 

1. Jia, L., Zhao, Y., & Liang, X. J. (2009). Current evaluation of the millennium phytomedicine–ginseng (I): Etymology, pharmacognosy, phytochemistry, market and regulations. Current Medicinal Chemistry, 16(19), 2475-2484.

2. Singh, R., & Singh, B. (2015). Pokeweed Antiviral Protein: Its Cytotoxicity Mechanism and Applications in Plant Disease Resistance. In Antiviral Proteins (pp. 47-68). Springer.

3. Hurrell, R., & Egli, I. (2010). Iron bioavailability and dietary reference values. The American Journal of Clinical Nutrition, 91(5), 1461S-1467S.